Kako napisati jednadžbu dobivanja metanola iz etena? Hvala unaprijed!

Ime i prezime: Barbara Streskovic barrbara13@hotmail.com

Nisam još čuo da bi netko iz etena pravio metanol, obično to bude etanol jer je onda dovoljna hidratacija:

C2H4 + H2O → CH3CH2OH

No, ako baš moraš spraviti metanol iz etena, onda postoje barem dvije metode. Jedna, vjerojatno ne pretjerano izvediva, je da eten ozonolizom prevedeš u formaldehid kojeg potom reduciraš do metanola. Druga, manje neizvediva, je da eten jednostavno spališ u atmosferi siromašnoj kisikom tako da mjesto ugljikovog dioksida nastane ugljikov monoksid (ili da ga spališ u normalnim uvjetima, a ugljikov dioksid potom reduciraš ugljikom ili čime već), a ugljikov monoksid zatim griješ s vodikom uz pogodan katalizator kako bi nastao metanol. Jednadžbe reakcija se, kao i ona gore, pišu tako da u sredinu metneš strelicu, s lijeve strane napišeš reaktante, s desne produkte te, ako treba, dopišeš neke brojke tako da s obje strane bude ista količina materije.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr