Molila bih da mi objasnite kako različita količina supstrata utječe na brzinu enzimske reakcije i kako bi to mogla povezati sa svakodnevnim životu? Hvala.

Ime i prezime: Petra Marinović marinovic_1996@hotmail.com

Ovisnost brzine enzimima kataliziranih reakcija o koncentracijama enzima i supstrata opisana je Michaelis-Menteničinim modelom. O njemu je ovdje već pisano pa neću ponavljati. Treba li ti detaljniji odgovor, javi se opet.

Što se tiče povezivanja sa svakodnevnim životom, možeš krenuti u dva podjednako beskorisna (jer jednadžbe to opisuju neusporedivo bolje) smjera. Jedan se vodi činjenicom da je apsolutno sve što mi radimo na neki način pogonjeno enzimima te onda itekako ima veze s enzimskom kinetikom. Drugi je pak da pokušaš na makroskopskom prispodobolikom primjeru objasniti kakve veze ima koncentracija supstrata s brzinom reakcije. Jedan od zamislivih primjera su lovci i zečevi. Lovci mogu pucati po zečevima nekom maksimalnom brzinom. Ako pred njih dolazi malo zečeva, vjerojatno će ih sve brzo pobiti kako budu dolazili. Ako broj novopridošlih zečeva raste, u nekom času će lovci konstantno pucati (pretpostavimo da su uzeli dovoljno municije) i isto tako brzo ubijati zečeve. Nakon što priljev zečeva još poraste, lovci ih neće stići sve upucati pa će neki zečevi pobjeći ili morati čekati na red tj. brzina ubijanja zečeva više neće rasti.
Slobodno smisli neku manje krvavu usporedbu. Bitno je samo da imaš enzim i supstrat u nekom prenesenom značenju.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr