molim vas sto prije mi rjesite sljedece zadatke 1. odredi maseni udio ugljika i vodika u etenu 2. izracunajte masu 1 litre propana 3. izracunaj volumen 64 grama etana pri standardnim uvjetima molim vas odgovorite na moj mail hvala

Ime i prezime: gabrijela margic gabi.margic@gmail.com

Elektroničkom poštom ne odgovaramo osim ako za to ne postoji jako dobar razlog. U pitanju nisam našao nikakav razlog pa ću se držati uobičajenog puta odgovaranja.

Maseni udio nečega u nečemu jednak je omjeru mase sastojka i mase smjese. Ako su u pitanju nekakvi spojevi, mogu se uzeti i relativne atomske ili molekulske mase. O masenim udjelima se ovdje već mnogiput pisalo. Jedan prilično općenit odgovor napisao sam ovdje, a preporučam poslužiti se i tražilicom. Ima već nekoliko dfesetaka odgovora na temu masenih udjela.

Za druga dva zadatka treba primijeniti jednadžbu stanja idealnog plina (pV = nRT) ili onu udžbeničku brojku od 22,4 L/mol, koja se zove i molarnim volumenom plina pri standardnim uvjetima (s tim da brojka ostaje ista, a uvjeti se mijenjaju). U prvom slučaju iz volumena odrediš množinu koju pomnožiš s molarnom masom plina i tako dobiješ masu, a u drugom ideš obrnutim putem jer ti je zadana masa.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr