radim referat iz kemije o otkricu elemenata iza 1996. godine i do sada sam nasao samp jedan elemenat kopernicij. Ima li mozda jos koji element koji je pronaden u tom razdoblju ako da molim vas da mi kazete nesto o njemu ili ih samo nabrojte. unaprijed hvala.

Ime i prezime: Dominik B.

Ima ih više, ali samo onaj s rednim brojem 114 je sigurno nađen, dok ostali tek čekaju potvrdu. Imena će, naravno, čekati nešto duže, vjerojatno oko desetljeća. Do toga će nositi sustavna imena izvedena iz rednih brojeva: ununtrij, ununkvadij, ununpentij, ...
Kako su sva ta otkrića u biti nuklearne sinteze, o svojstvima tih elemenata ne zna se ništa, a o svojstvima većine vjerojatno se ni ne može ništa znati jer su suviše nestabilni da bi ih bilo moguće ispitati kemijskim putem. Tako da ostaje samo to kako su dobiveni i kako su detektirani.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr