Dobar dan!Pisem referat o tome hoce li povecanje ugljikovog dioksida dovesti do ledenog doba ili globalnog zatopljenja pa me zanima vase misljenje. Te ako bi mi mogli objasniti kako se zbrajaju naboji iona te kako da najjednostavnije shvatim kako te formule trebam pisati.Hvala

Ime i prezime: Nika Zeko nika.zeko@gmail.com

Na prvo pitanje nije baš trivijalno odgovoriti. Ugljikov dioksid ne samo da nije jedino što utječe na klimu, već njegova koncentracija u atmosferi između ostalog ovisi i o klimi. Umjetno dodavanje ugljikovog dioksida u početku će sigurno putem stakleničkog učinka dići temperaturu, ali što će se zbiti iza toga nije baš jasno. Opći konsenzus danas je da to treba ekstrapolirati tj. da će temperatura i dalje rasti (kao što je rasla kroz proteklo stoljeće), ali meni je to prehrabro mišljenje. K tomu, govoriti o budućnosti klime bez razmatranja svih faktora (u referatu) nije smisleno. Uzevši u obzir da je ponašanje Sunca pomalo nepredvidljivo, usudio bih se reći da u klimatskim pitanjima proricanje iz graha samo djeluje nepreciznije. Ako se već i upuštaš u procjene, najbolje je pokušati opisati sustav o kojem pričaš i objasniti na temelju čega su neke od prognoza kakve jesu odnosno na čemu se temelje.

Ne vidim zašto bi se zbrajalo naboje iona. Ako baš želiš zbrajati naboje, to činiš potpuno jednako kao i s cijelim brojevima. Ako misliš na računanje nabojâ, oni kod kationa su pozitivni i odgovaraju valenciji tog metala u spoju, a oni kod anionâ negativni i apsolutnom vrijednošću jednaki broju hidronâ u polaznoj kiselini, osim ako nisu u pitanju hidrogenanioni.
Za formule ionskih spojeva bitno je da omjer broja anionâ i kationâ bude takav da ukupni naboj bude nula te da formulska jedinka bude najmanja moguća. Praktično to znači da trebaš naći najmanji zajednički višekratnik apsolutnih vrijednosti nabojnih brojeva te ga podijeliti s apsolutnim vrijednostima nabojnih brojeva iona da dobiješ koliko kojih ide u formulsku jedinku.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr