Gdje mogu nabaviti kalij i kako napraviti njegovu lužinu.Znam da su lužine hidroksidi prvog i drugog stupca u periodnom sustavu elemenata.Isto tako, kako mogu napraviti velike kristale Bakar(II)sulfata pentahidrata, uvijek se naprave mali kristalići, a ja želim velikoga... Znam da sam zahtjevan. Pozdrav :)

Ime i prezime: Bruno R. bruno.rugani20@gmail.com

Kalij po svojoj prilici nećeš moći nabaviti jer nije baš u slobodnoj prodaji. Postoji mala vjerojatnost da ga imate u kemijskom kabinetu, ali prije par godina su se škole dosta sustavno rješavale svega "opasnog", a nije ni da su baš sve plivale u izobilju kemikalija. K tomu, natrij se u laboratorijima nalazi daleko češće od kalija (jer je jeftiniji), a i za većinu eksperimenata uredno može zamijeniti kalij. Tako da imaš dvije mogućnosti. Jedna je da se prebaciš na natrijevu lužinu koje povremeno ima po dućanima (sredstva za čišćenje odvodâ, ali bez površinski aktivnih tvari (pogledaš što piše u sastavu), poput npr. Cevosana), a druga da kreneš razmjerno teškim putem domaće kemije odnosno od pepela. Kad dobiješ kalijev karbonat, treba ga otopiti u klorovodičnoj kiselini i elektrolizirati (s ugljenim elektrodama) dok ne prestane izlaziti klor. To može potrajati, ali na kraju ćeš imati razmjerno nečistu kalijevu lužinu.
Naravno, nadam se da si svjestan da jake lužine dobro otapaju male kemičare, a naročito njihove prste, iza čega znaju ostati iritantne i dugotrajne rane. Stoga treba brzo oprati ruke ako na njima štogod završi.

Što se tiče velikih kristala, pogledaj što preporuča Jurica Alešković. Ako nisi baš toliko zahtjevan, možeš jednostavno uzeti neizgrebanu čašu, uliti u nju zasićenu otopinu galice i ubaciti manji kristalić. neće biti pretjerano lijep, ali može prilično izrasti. Ako ih ubaciš više, možeš radnju ponavljati, ubacivši više kristalića i birajući za svaku iteraciju one najljepše i najveće.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr