Kako se riješi ovaj zadatak: Koliko je hidroksidnih iona potrebno za potpunu oksidaciju 1 molekule limunske kiseline? I, kako doći do formule kalcijeva citrata? Zašto u toj formuli kalcij ima indeks 3? Kako se uopće dolazi do naboja citrata? Hvala!

Ime i prezime: Dunja Habulin dunja.habulin@gmail.com

Hidroksidni anioni uopće neće biti od koristi ako želiš oksidirati limunsku kiselinu. Za deprotoniranje su pak sasvim dobri, a čini mi se da je to i trebalo biti u pitanju.
Limunska kiselina, HOOCCH2C(OH)(COOH)CH2COOH, je očito triprotonska kiselina jer ima tri karboksilne skupine. Isto toliko treba i hidroksidnih aniona da se maknu svi protoni i kiselina prevede u citratni anion. Naboj aniona jednak je (samo negativan) broju protona koje makneš, a pisanje formule zahtijeva samo to da nađeš koliko trebaš kationa i aniona da dobiješ nešto neutralno. Primjerice, bakrov(II) fosfat je građen od bakrovih(II) kationa s po dva pozitivna naboja i fosfatnih aniona s po tri negativna naboja. Iz toga očito slijedi da će formulsku jedinku činiti tri bakrova kationa i dva fosfatna aniona.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr