Dobar dan. Ubacio sam nekoliko granula cinka u malo 19%-tne klorovodične kiseline i naravno dobio vodenu otopinu ZnCl2. Kako da ga kristaliziram? Hvala.

Ime i prezime: Tomislav Lukić lukic_tomislav@yahoo.com

Kako cinkov klorid rado navlači vlagu i jako je topljiv u vodi, uparavanje ili ostavljanje otopine na zraku neće lako upaliti. Možeš pokušati u otopinu uliti malo benzina ili nitro razrjeđivača pa vidjeti taloži li što. Ako nema ni taloga ni kristalizacije, onda ostaje otopinu grijati dok (skoro) sva voda ne ishlapi i ne zaostane neki hidrat cinkovog klorida (od pet poznatih). Ako griješ prejako, umjesto klorida će nastati cinkov hidroksid klorid, Zn(OH)Cl. Što god da dobiješ, treba odmah spremiti u dobro zabrtvljenu posudu kako ti cinkov klorid ne bi opet postao otopinom.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr