Htjela bih znati sve o vakuumu i na koji način ( opis vježbe ) kako odrediti težinu nekog tijela u vakuumu?

Ime i prezime: IVANA PETROVIĆ ivan.petrovic@kc.hinet.hr

Jednostavno rečeno vakuum je potpuno prazni prostor bez ikakvih čestica (atoma, molekula). U praksi takav vakuum ne postoji. Najrjeđi predjeli međuzvjezdanog prostora sadrže vrlo rijedak plin s otprilike jednom molekulom po kubnom metru. Laboratorijski se može proizvesti vakuum bez većih problema do tlaka 10-7 Pa. To odgovara broju od 1013 molekula po kubnom metru (25 °C). Specijalnim tehnikama tlak se može sniziti još oko 10000 puta. Za usporedbu - prostorni metar zraka uz površinu tla pri 25 °C sadrži oko 2,5*1025 molekula.
Što se tiče mjerenja mase/težine u vakuumu, ne znam u čemu je problem. Sve vage mogu normalno funkcionirati i u vakuumu.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr