Molim Vas samo odgovor na jedno kratko pitanje. Hitno mi treba. Kako djeluje deterdžent ga dodamo smjesi vode i ulja? Tražio sam po svim mogućim knjigama iz kemije, ali nema tog primjera Hvala Vam puno.

Ime i prezime: Tin Eugen Pavše Mandić tineugenpavsemandic@yahoo.com

Malo je eksperimenata koje je jednostavnije izvesti od ovog. Uzmi čašu ili, bolje, bočicu od kakvog soka, ulij u nju vode i ulja pa promućkaj. Nakon toga ostavi bočicu na stolu i prati što se zbiva. Kad se stvari prestanu mijenjati ili barem bude očito kako će to završiti, ulij u bočicu i malo deterdženta (npr. onog za suđe) i ponovno promućkaj te opet ostavi bočicu na stolu i prati promjene. Svu opremu i "kemikalije" možeš naći u kući, a sâm eksperiment ti ne može oduzeti više od petnaestak minuta, skupa s traženjem potrebnih stvari. Što se opisivanja eksperimenta tiče, udžbenik je suvišan ako poznaješ vlastiti jezik, a tumačenje pojava može se nači u udžbeniku kemije za osmi razred osnovne škole (barem je u mojem tako bilo). Vezane za to trebale bi biti one sličice s glavatim i repatim molekulama koje se skupljaju u nekakve micele ili oko nečega.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr