Kada neka kiselina dođe u doticaj s vodom nastaje oksonijev ion H3O+ ili vodikov H+?? U čemu je tada razlika između ova dva kationa i pisanja formule vode na strelici?!Na to sam mislio na pitanje od jučer .. Pozdrav!

Ime i prezime: Bruno D. bruno.diklic@net.hr

 


Protoniranjem jedne molekule vode nastaje hidronijev kation, H3O+. No, ako smo u vodenoj otopini, moramo računati na to da priča nije tako jednostavna. Iako potpuno amorfne, tekućine imaju nekakvu unutrašnju strukturu odnosno način na koji se molekule slažu tj. kako su složeni pojedini djelići tekućine prije no što se molekule razlete okolo. Struktura vode je znanstvenicima daleko najzanimljivija, ali to ne znači da je potpuno poznata. Čak bi se moglo reći da hrpa toga uopće još nije jasna, čemu kumuje i činjenica da je struktura vode radi vodikovih veza među kompliciranijima. Obilje podataka o naravi i strukturi vode možeš naći ovdje, a ja ću se vratiti hidronijevom kationu.
Za početak, on je samim tim što je u vodi povezan s obližnjim molekulama vode. Nadalje, to povezivanje nije nužno posvema nasumično, već je raznim metodama moguće naći da su češće prisutne neke definirane nakupine molekula, poput H5O2+ ili H9O4+. No, te nakupine, kao i hidronijevi kationi, žive kratko. Tu treba reći da se ne razilaze samo tako da neka molekula ode dalje, već i tako da se hidron viška jednostavno premjesti na neku obližnju molekulu vode, nakon čega se neki drugi hidron na drugoj molekuli može prebaciti na treću molekulu itd. Taj je mehanizam, inače daleko brži od jurcanja molekula, smislio Theodor Grotthuss prije više od dva stoljeća, dok još nije bila nađena ni točna formula vode.
Oko toga što treba pisati postoje dva glavna i ne pretjerano spojiva mišljenja. Jedno zagovara hidron sâm pravdajući to time što efektivno i imamo hidrone. Iako postoje različite supramolekulske tvorbe, jedino što je stalno i sigurno prisutno jest upravo hidron, makar i ne uvijek isti, budući da ih molekule vode izmjenjuju. Drugo mišljenje pak zagovara pisanje hidronijevog kationa jerbo on postoji kao stvarna molekulska vrsta, dočim niti hidron, niti supramolekulski kompleksi to nisu. Prvi jer je u stvari subatomska čestica, drugi jer nisu molekule tj. jer ih na okupu drže sile daleko slabije od kovalentnih. Ja sâm običavam pisati hidronijeve katione jer sam tako naučio na fakultetu.

Pozdrav,


Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija