U čemu je razlika između pisanja negoka spoja na strelicu i "prije" strelice u kem. jednadžbama? Konkretno mislim na primjeru nastajanja oksonijevog odnosno vodikovog iona. Mislim da je onda voda pri nastajanju H3O+ iona voda reaktant. Molim vas da mi malo to razjasnite! Pozdrav!

Ime i prezime: Bruno D. bruno.diklic@net.hr

Iznad (i ispod, ako ima više toga za napisati) strelice obično se pišu dodatne informacije o reakciji, poput temperature, tlaka, otapala, korištenih katalizatora itd. U organskoj kemiji često se gore dopišu i "sporedni" reaktanti kako bi se lakše moglo pratiti korake neke sinteze.
Ne sjećam se nijednog prikaza neke protolitičke reakcije u kojoj bi voda bila iznad strelice. Neki autori to prikazuju kao disocijaciju kiseline na konjugiranu bazu i hidron i tu bi se moglo iznad strelice metnuti formulu vode. Barem ako kontekst obuhvaća protolitičke reakcije u raznim otapalima, a ne samo u vodi. S druge strane, ako se radi o nastajanju hidronijevog kationa, onda je voda nužno reaktant pa ne vidim smisla u tomu da se ne nađe na odgovarajućem mjestu.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr