Jel mi mozete odgovorit na tri pitanja : 1.Sto je radijacija i gdje se koristi ? 2.Sto su procesi fuzije i fisije? 3.Sto su prirodne,a sto umjetne radioaktivne reakcije?

Ime i prezime: Nena Ružević nena-star@net.hr

1.) Pogledaj naše stare odgovore (555, 556 i 559).

2.) Fuzija (nuklearna) je proces u kojem se više atomskih jezgri spaja u novu jedinstvenu jezgru. Reakcijama fuzije oslobađa se energija u unutrašnjosti zvijezda (fuzija četiri jezgre vodika u jednu jezgru helija) i prilikom eksplozije hidrogenske bombe.

Nuklearna fisija je obratni proces. Jezgra se raspada na dva ili više fragmenata, novih jezgri, podjednake veličine i nekoliko neutrona. Najčešće je prije raspada jezgra pobuđena apsorpcijom neutrona. Energija nastala fisijom izotopa urana 235U i izotopa plutonija 239Pu iskorištava se u nuklearnim elektranama za proizvodnju električne energije. Atomska bomba istu energiju pohranjenu u jezgrama urana ili plutonija oslobađa u djeliću sekunde.

3. Prirodne nuklearne reakcije (nuklearne, ne radioaktivne) su one koje se odvijaju u prirodi, a umjetne su one koje izaziva čovjek. Već sam ti dao nekoliko primjera.
Još jedan:
1919. Ernest Rutherford izveo je prvu umjetnu pretvorbu elemenata. Izlaganjem dušika brzim jezgrama helija (α-čestice) nastao je kisik uz oslobađanje jednoga protona (jezgra vodika):
14N + 4He -> 17O + 1H

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr