Na kemiji smo učili da se polumjer atoma smanjuje porastom protonskog broja u periodi zato jer veći naboj jezgre više privlači elektronski oblak.Mene zanima kakav utjecaj na polumjer ima međusobno odbijanje elektrona.Je li razlog tome što se polumjer unatoč porastu broja elektrona ipak smanjuje to što je naboj jezgre koncentriran na vrlo malom prostoru dok se međusobno odbijanje elektrona unutarnjih ljusaka poništava jer su raštrkani ili što je?Negdje sam pročitala i da spin ima utjecaja na privlačenje sparenih el.Možete li mi reći nešto o silama među elektronima u atomu?Hvala unaprijed!

Ime i prezime: Irena Barjašić irena_zd@hotmail.com

Ugrubo se može reći da je međusobno odbijanje elektronâ s istim kvantnim brojem dovoljno slabo da će s dodatkom jednog protona u jezgru i jednog elektrona u elektronski omotač pretegnuti utjecaj jezgre. Raštrkanost elektronâ, kao i sva ostala tumačenja temeljena na idejama iz makroskopskog svijeta nužno budu u nekoj mjeri pogrešna tako da tu treba biti oprezan. Da je tu značajan i spin, postojala bi i nekakva pravilnost vezana za parnost atomskog broja. Kako se može vidjeti, te pravilnosti nema, a i pad atomskog radijusa kroz periode ima nekolicinu iznimki. Inače, o elektronima u atomu sam već prije nešto pisao.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr