Što nastaje suhom destilacijom kamenog ugljena? Koji su plinoviti i tekući produkti? Kako se naziva smjesa plinovitih produkata tog procesa i koji su zapaljivi sastojci plinovitih produkata? Nikako da pronađem odgovor u udžbeniku. Hvala.

Ime i prezime: Ivan Judaš ivanjudas@hotmail.com

Destilacijom kamenog ugljena dobije se smjesa plinova u kojoj dominiraju vodik, metan i ugljikov monoksid, dok su u manjoj mjeri prisutni i drugi plinoviti ugljikovodici te ugljikov dioksid i dušik. Od nabrojenih plinova samo su posljednja dva nezapaljiva. U nedostatku boljeg imena, možeš tu smjesu zvati i ugljenim plinom.
Drugi produkt destilacije je katran o čijem sastavu je malo teže govoriti jer sadrži preko 200 spojeva. Dominiraju aromatski spojevi poput benzena, fenola, piridina, naftalena te raznih njihovih derivata.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr