Poštovani, zanima me jedno pitanje: Da bi spriječili "zakašnjelo vrenje " i jednoliko zagrijavanje tekućine prilikom destilacije koristimo što?

Ime i prezime: Antonijo ćosić toni-zg@hotmail.com

Jednoliko zagrijavanje postiže se miješanjem tekućine. U tu svrhu možeš stalno tresti aparaturu ili koristiti magnetsku ili mehaničku miješalicu. A možeš i jednostavno ne grijati prebrzo i računati na to da razlike u temperaturi uzrokuju strujanje kojim se tekućina miješa pa zagrijavanje samo po sebi bude ugrubo jednoliko.
Do zakašnjelog vrenja može doći ako se tekućina zagrije iznad vrelišta. Tako nešto može se dogoditi ako usfali jezgara na kojima bi se formirali mjehurići pare, što je razmjerno čest slučaj s novim posuđem, dočim staro bude dovoljno izgrebano da nukleacija može teći bez problema. Kako nema smisla grebati dna tikvica, obično se u smjesu koja se destilira doda neka inertna tvar velike relativne površine, poput npr. krhotina keramike.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr