Pozdrav, možete li mi objasniti kakva je to koordinativno-kovalentna veza i malo pomnije predočiti što su to rezonantne strukture. Hvala!

Ime i prezime: Tomislav Lukić lukic_tomislav@yahoo.com

Koordinativna veza je ona kovalentna veza kod koje oba vezna elektrona potječu od istog atoma. Izuzme li se porijeklo elektronâ (u kvantnom svijetu inače vrlo nesuvisla kvalifikacija), ta vrsta veze ni po čemu ne odudara od ostalih kovalentnih veza.
Rezonancija je također papirnokemijski fenomen, a pojavljuje se kad je nekom sustavu moguće pripisati više od jedne lewisovske strukture odnosno kad sustav nije moguće dobro opisati samo jednom lewisovskom strukturom. Tada je obično pošteno napisati sve njih, ili barem one koje nisu potpuno nesuvisle. Od stvarnih pojava, rezonancija ugrubo odgovara delokalizaciji elektronâ odnosno činjenici da elektroni ne moraju biti vezani samo za jedan ili dva atoma. Tipični primjeri te pojave su benzen, karboksilatni anioni i nitro-skupine u organskim i anorganskim spojevima.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr