Koji volumen vodika se dobije otapanjem 0,5 g aluminija koji sadrži 10% nečistoća u kloridnoj kiselini? Konkretno me zanima kako nečistoće utječu na volumen vodika koji nastaje i ako bist mogli napisati postupak rješavanja ovoga zadatka.

Ime i prezime: maja žužić maja_ddd@live.com

Ako im ne znaš identitet, nema druge nego da ih ignoriraš i izračunaš koliko (za izračun volumena trebaju ti i tlak i temperatura) će vodika osloboditi sâm aluminij. Prema tomu, onih deset posto treba odbiti i računati s 0,45 g aluminija, koliko ga stvarno ima. Drugačije bi bilo da znaš koje su to nečistoće i da neka od njih također otapanjem u klorovodičnoj kiselini oslobađa vodik.
Što se postupka tiče, treba samo napisati jednadžbu reakcije te iz mase aluminija izračunati njegovu množinu, iz množine aluminija množinu vodika, a iz množine vodika njegov volumen. Vjerujem da ti je svaki od tih koraka već poznat.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr