Pozdrav, zanima me kako se računa relativna atomska masa iona. Profesorica mi je dala neke zadatke sa prijašnjih županijskih natjecanja za pripremu i u jednom zadatku treba izračunati masu Ca^2+ iona i PO4^3- točnije, zadatak glasi ovako: Izračunaj broj Ca^2+ i PO4^3- u uzorku Ca3(PO4)2 mase 3,42 g. Hvala.

Ime i prezime: Tomislav Lukić lukic_tomislav@yahoo.com

Relativne molekulske (ili atomske) mase ionâ računaju se isto kao i relativne molekulske (ili atomske) mase molekula (ili atoma): zbrajanjem relativnih atomskih masa svih atoma koji čine tu česticu. U slučaju kalcijevog kationa relativna atomska masa jednaka je relativnoj atomskoj masi kalcija jer se u tim računima mase elektronâ zanemaruju, a kod fosfatnog iona trebaš zbrojiti relativnu atomsku masu fosfora i četverostruku relativnu atomsku masu kisika (opet zanemarujući masu dodatnih elektrona).
Za rješenje zadatka trebaju ti ne relativne, već prave mase. Njih dobiješ množenjem relativnih masa s unificiranom atomskom jedinicom mase (u = 1,6605·10−27 kg).

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr