Dali mi možete odgovorit ŠTO JE HIDROLIZA NATRIJEVIH FOSFATA!

Ime i prezime: Saloma-Ozana Purgar saloma.ozana.purgar@gmail.com

Hidrolize su općenito reakcije kod kojih voda sudjeluje u raspadu nekog spoja. Primjerice, hidroliza estera je reakcija kod koje ester i voda daju alkohol i (karboksilnu) kiselinu dok hidrolizom aluminijevog sulfida dobiješ aluminijev hidroksid i sumporovodik. Kako su natrijevi fosfati postojani u vodi, rekao bih da je hidroliza istih stvar fikcije.
Jedino što se u u njihovim otopinama događa jesu protolitičke reakcije kojima se uspostavljaju ravnoteže između koncentracija fosfatnih i hidrogenfosfatnih, hidrogenfosfatnih i dihidrogenfosfatnih te dihidrogenfosfatnih iona i fosforne kiseline (dominiraju one vrste koje su kao takve prisutne u soli, a ostalih ima znatno manje). Kao sureaktant za razmjenu protonâ služi, naravno, voda.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr