Kada su otkriti bakar, dušik, helij, jod, klor, polonij, tantal, živa, kurij, nobelij, einsteinij, kobalt i kako su dobili ime???

Ime i prezime: Anita Bakunić

 


Kako je ovo zapravo oveća količina pitanja, odgovorit ću sažeto koliko mogu, a za više podataka preporučam pogledati stranice Petera van der Krogta, posvećene upravo etimologiji kemijskih elemenata, te knjige "Vodič kroz elemente" Johna Emsleyja i "Kemijski elementi" Ljiljane Kovačević i Ivana Žugaja. Njih bi trebalo biti po knjižnicama, ako ne školskim, a onda gradskim.

Bakar je poznat već nekih jedanaest tisuća godina pa je kroz povijest skupio raznih imena. Cuprum je etimološki povezan s otokom Ciprom, ali nije posve sigurno koje je ime bilo prvo. Naša riječ "bakar" došla je iz Turske, ali ustvari potječe od praindoevropskog *b[h]er-, *b[h]ru- što označava tamnu ili smeđu boju.

Dušik je prvi otkrio Daniel Rutherford 1772., a nitrogenom (salitrotvorcem) ga je prozvao Lavoisier. Naše je ime uveo Šulek koristeći se češkim imenjem, a odnosi se na dušikovo nepodržavanje gorenja.

Helij je spektroskopskim putem otkrio Jules Janssen 1868. za jedne pomrčine Sunca, a ime su mu dali Lockyer i Frankland vodeći se time da je pronađen na Suncu.

Jod je otkrio Bernard Courtois 1811., a ime je dobio po svojoj boji (grčki ιοειδης znači ljubičast).

Klor je otkrio Carl Wilhelm Scheele 1774., a ime mu je dao Humphry Davy, opet prema njegovoj boji (grčki χλωρος znači svijetlozelen). Inače, klor je na razne načine otkrilo više ljudi, od kojih mnogi nisu bili svjesni da je to baš element.

Polonij su 1898. otkrili Marija Skłodowska-Curie i njezin muž Pierre te ga nazvali po Marijinoj rodnoj zemlji.

Tantal je 1802. otkrio Anders Ekeberg, a ime je dobio jer se tantalov(V) oksid ne otapa u kiselinama pa "kao i Tantal, stoji u vodi, a ne gasi svoju žeđ". Postoji i objašnjenje da mu ime potječe od brojnih muka koje je, zajedno s ostalim rijetkim zemljama, priredio svojim istraživačima, ali izgleda da ono nije točno.

Živa je ljudima poznata oko tri pol tisuće godina te, kao i bakar, ima mnoštvo imena. Ime hydrargyrum doslovno znači vodeno ili tekuće srebro, a porijeklo našeg naziva opet je vezano za živinu fluidnost.

Kirij su, radeći na projektu Manhattan, prvi sintetizirali Glenn T. Seaborg, Ralph A. James i Albert Ghiorso 1944., a imenovali su ga po oktrivačima polonija.

Nobelij je sigurno sintetiziran 1966., ali moguće već 1957. Kako su se njime istovremeno bavile tri istraživačke grupe, čin oktrića je teško pripisati samo jednoj. Ime je dobio po Alfredu Nobelu, utemeljitelju svojeprezimene nagrade.

Einsteinij su 1952., u ostacima iza eksplozije jedne atomske bombe, našli Albert Ghiorso i brojni mu suradnici te ga nazvali po najpoznatijem fizičaru svih vremena.

Kobaltovi spojevi poznati su skoro dva tisućljeća, a otkriće elementa obično se pripisuje Georgu Brandtu koji je 1730-ih pokazao da je to metal različit od bizmuta te da je zaslužan za plavu boju u nekim glazurama. Ime mu je pak starije, a time je i etimologija mutnija. Najpopularnije je objašnjenje da ime kobalt potječe od njemačke riječi kobold, što označava nekakovo demonsko biće koje rudarima kvari posao.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija