Kada adicijom dvije molekule broma na but-1-in nastane 1,2-dibrombuten odnosno 1,1,2,2-tetrabrombutan u kojem su agregacijskom stanju navedeni produkti? P.S.: Primjetih da u odgovorima Vi normalno pišete indekse, eksponente i tome slično... je li to moguće u pitanjima? Pozdrav!

Ime i prezime: Bruno D. bruno.diklic@net.hr

Agregacijsko stanje produkata ovisi o uvjetima u kojima ovi nastanu. Uz dovoljno nizak tlak i dovoljno visoku temperaturu bit će plinoviti. Pri atmosferskom tlaku prvi (s tim da ne znam odnose li se podaci na E- ili Z-izomer) je tekućina koja mrzne na -50 °C, a vrije na 150 °C, dok je drugi vjerojatno krutina za koju nisam uspio naći konkretne podatke.

Što se pisanja indeksâ i eksponenata tiče, moguće je upotrebom HTML-ovskih naredbi za oblikovanje teksta i o tomu sam već nešto malo pisao prije nekoliko mjeseci.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr