Pozdrav, Imam par pitanja vezano uz vrelišta alkohola. Npr. vrelište metanola je manje od vrelišta etanola. Da li su tome uzrok jače Londonove sile među molekulama etanola, zbog većeg broja čestica? Da li su vodikove veze među molekulama metanola jače od onih među česticama etanola? Zašto propan-2-ol ima manje vrelište od propan-1-ola? Hvala

Ime i prezime: Ante Ravlić covjek43@net.hr

Jačina Londonovih sila ovisi o veličini i obliku molekula. Što su molekule veće i što su manje razgranate, Londonove sile među njima bit će jače. To se može tumačiti time da Londonove sile ovise o površini (s tim da površina molekule realno ne postoji, već samo elektronski oblak koji je prema van sve rjeđi) kojom se molekule dodiruju. Manje molekule imaju manju površinu, a razgranatije je teže posložiti tako da sva površina bude u nekakvom kontaktu. Nešto više o naravi Londonovih sila napisao sam ovdje.
Takvo tumačenje može objasniti razlike u vrelištima alkoholâ. Molekule etanola su veće pa, pored vodikovih veza čija je snaga ugrubo jednaka kod svih alkohola, imaju jače disperzne interakcije što rezultira višim vrelištem. Propan-2-ol je razgranatiji od propan-1-ola pa će među njegovim molekulama vladati slabije sile što onda rezultira nižim vrelištem. Slično se može naći i kod drugih alkohola. Tako će butan-1-ol ključati pri 118 °C, 2-metilpropan-2-ol pri 108 °C, butan-2-ol pri 99 °C, a 2-metilpropan-2-ol pri 82 °C.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr