Zašto se neki elementi pišu u obiku molekula npr: 3 H2 s ne H6??? ILI kako saznati koliko atoma ima ovi kem. spoj: 6 K3 PO4 ??? Unaprijed, Hvala!

Ime i prezime: Miroslav Soldo sl.miroslav@gmail.com

Kemijski element se uvijek prikazuje simbolom (H, O, P, C, U, P, ...), ono što se prikazuje formulama su (elementarne) tvari (H2, O2, P4, ...). Razlika je u tomu što su i jedno i drugo apstraktni pojmovi koji označavaju donekle različite stvari. Kemijski element je naprosto skup svih atoma s istim brojem protona u jezgri, a elementarna tvar ona čista tvar koja je građena od atoma istog elementa. Jedan kemijski element se može pojaviti u više različitih elementarnih tvari (O2 i O3, Sn, gdje n ide od 2 pa do zbilja velikih brojki, ...). Do sastava i građe elementarnih (i svih ostalih) tvari dolazi se eksperimentima. Do broja etoma u formulskoj jedinci nekog kemijskog spoja dolazi se brojenjem. Ako pak imaš uzorak neke tvari i želiš doznati kakvog je sastava, imaš pred sobom više različitih metoda i često oveću količinu posla. No, to već nije predmetom ovog pitanja.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

Uz ono što je napisao Ivica, smatram korisnim dodati još nekoliko pojašnjenja.

Izraz 3H2 ne znači isto što i H6. Prvi izraz znači tri molekule vodika, a drugi izraz bi označavao jednu molekulu sastavljenu od šest atoma vodika (kad bi takva postojala). Isto tako, izraz 6K3PO4 nije zapis formule nekog spoja, nego znači šest formulskih jedniki kalijeva fosfata.

O razlici između molekule i formulske jedinke vidi ovdje.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr