1. koji je kemijski sastav masti? 2. sto su enzimi,a sto koenzimi?koja je njihova uloga u organizmu? 3.koje funkcionalne skupine sadrze aminokiseline? 4.kako dijelimo vitamine? 5.sto su hipovitaminoze? molim vas da mi odgovorite jer mi treba za natjecanje!!hvala

Ime i prezime: rena bulič amabulic@gmail.com

1. Masti se uglavnom sastoje od triacilnih estera glicerola, pri čemu acilne skupine potječu od viših masnih kiselina, obično onih zasićenih.

2. Enzimi su ugrubo presjek skupa katalizatora i skupa proteina. Koenzimi su spojevi koji nekim enzimima trebaju da bi mogli raditi.

3. Pročitaš li s razumijevanjem riječ "aminokiselina", naći ćeš što jedna aminokiselina sigurno ima.

4. Siguran sam da ima svakakvih podjela. Mogu se dijeliti na one koji sadže neki metal i one koji toga nemaju, zatim na one koje neko živo biće može sintetizirati i one koje ne može, pa na one topljive u vodi i one u vodi netopljive, ...

5. Hipovitaminoze su stanja organizma do kojih se dođe uslijed premalog unosa nekog vitamina.

Moram priznati da mi nije posve jasno zašto bi takve stvari bile na natjecanjima. Kad sam išao u školu, to je bilo u kontrolnim ispitima. Na natjecanjima su bili nešto teži zadaci.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr