pooozzzz!!! imam par pitanja,pa vas molim za odgovor!!hvala 1.što je uzrok izrazite polarnosti molekula vode,amonijaka i fluorovodika??nacrtajte strukture formule tih molekula. 2.formula za tri vrste kiselina. 3.napisite kemijsku formulu obicnog secera. hvalaaaa!!!

Ime i prezime: rena bulič amabulic@gmail.com

1. Krivac za polarnost neke veze (što može dovesti do polarnosti molekule) je razlika u elektronegativnosti atomâ koji su tom vezom spojeni. Pogledaš li u tablicu eletronegativnostî i usporediš vrijednosti za vodik, kisik, dušik i fluor, naći ćeš i koje bi veze (s vodikom) trebale biti (naj)polarnije.
Strukturne formule možeš lako i sama nacrtati. Samo napišeš simbole atoma koji čine pojedinu molekulu i povežeš ih crticama.

2. Ne razumijem pitanje. Pada mi na pamet više podjela kiselina, ali nijedna mi ne staje na točno tri vrste.

3. Ako smatraš saharozu običnim šećerom, onda ta formula glasi: C12H22O11. Dalje ne bih pogađao.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr