Poštovani,ne znam rješit ovaj zad.ovako glasi: ocat je razrijeđena otopina octene kiseline u vodi, dobiven bakterijskom fermentacijom ugljikohidrata iz voća.Propisani minimalni maseni udio octene kiseline u octu je 4%.Uzorak od 5 ml octa titriran je sa 38.08 ml vodene otopine natrijeva hidroksida koncentracije c = 0.100 mol/L,gustoća octa je 1.01 g/ml. Izračunajte maseni udio octene kiseline u octu. Hvala!

Ime i prezime: Antonijo ćosić toni-zg@hotmail.com

Maseni udio octa dobiješ ako podijeliš masu octa s masom otopine:

w(octena kiselina) = m(octena kiselina)/m(ocat).

Masa octa dobije se množenjem volumena i gustoće otopine:

m(ocat) = V(ocat)·ρ(ocat),

a masa octene kiseline množenjem njezine molarne mase s množinom:

m(octena kiselina) = M(octena kiselina)·n(octena kiselina)

koja bi trebala biti jednaka množini utrošenog natrijevog hidroksida koja je pak jednaka umnošku koncentracije i volumena lužine korištene za titraciju:

n(NaOH) = c(NaOH)·V(lužina).

Usput budi rečeno, fermentacijom se prvo dobije etanol, a ocat dobiven fermentacijom ima u sebi svega dok je vodena otopina samo octene kiseline obično djelo industrije.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr