Koja su svojstva ugljikova (II) oksida

Ime i prezime: Barbara Streskovic barrbara13@hotmail.com

O svojstvima ugljikovog(II) oksida se već pisalo na e-školi, primjerice ovdje. Poradi toga neću o onim (kemijskim) svojstvima koja bi ti trebala biti poznata iz udžbenika.

Ugljikov monoksid, osim što može reagirati s nekim metalnim oksidima, pri čemu im oduzima kisik pa kao produkti nastaju ugljikov dioksid i metali, može reagirati i s nekim metalima pri čemu nastaju tzv. karbonili. Ti su spojevi poznati tek od kraja devetnaestog stoljeća, ali igraju značajnu ulogu u znanosti i industriji (npr. tetrakarbonilnikal(0), Ni(CO)4, je ključni međuprodukt u preradi nikla Mondovim postupkom).
Poznato je da ugljikov monoksid može nastati izgaranjem organskih tvari u atmosferi siromašnoj kisikom, ali ima i zanimljivijih reakcija kojima se može dobiti. Tako će prevođenjem vrele vodene pare preko užarenog ugljena nastati tzv. vodeni plin koji se sastoji od vodika i ugljikovog monoksida. Također, žarenjem natrijevog formijata (sol mravlje kiseline, HCOOH), kao i kalcijevog oksalata (CaC2O4, sol oksalne kiseline, HOOCCOOH), oslobodit će se ugljikov monoksid.
S druge strane, ako se ugljikov monoksid pod visokim tlakom uvodi u natrijev hidroksid, nastat će natrijev formijat, a vjerojatno će slično biti i s još nekim hidroksidima. Također, reakcijom ugljikovog monoksida s klorom uz ugljen kao katalizator nastat će fosgen, poznati bojni otrov, ali i vrlo važan spoj za organsku sintezu.
Ugljikov monoksid je općenito vrlo koristan spoj u industriji i znanosti, ali ima tu manu da je gadno otrovan, a ljudskim osjetilima potpuno nedostupan i time daleko opasniji od otrovni(ji)h plinova koje nanjušimo pa se na vrijeme maknemo od sigurne smrti.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr