Pomjesati 1 l rastvora NaOH koncentracije 0.2 mol/l sa 100 ml rastvora NaOH cija je koncentracija 2 mol/l .Izracunati kolicinsku koncentraciju rastvora. Moze pomoc kod ovog zadatka? :) ..hvala unaprijed! :D

Ime i prezime: Hasreta Salkic hasretasalkic@live.com

Kako su gustoće otopina dovoljno bliske gustoći vode (1,01 kg/L odnosno 1,08 kg/L), može se odmah zanemariti promjene volumenâ radi različitih koncentracija što bitno pojednostavljuje zadatak, a i, s obzirom na dane podatke, pretvara ga iz nerješivog u rješivi.
Dakle, ukupni volumen nove otopine bit će ugrubo jednak zbroju volumena prve dvije otopine, a ukupna množina natrijevog hidroksida jednaka zbroju prve dvije množine (koje se lako dobiju množenjem volumenâ s koncentracijama). Konačna množina je pak omjer ukupne množine i ukupnog volumena.
Matematičkim jezikom:

c = (n1 + n2)/(V1 + V2)
= (c1V1 + c2V2)/(V1 + V2)

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr