vidjela sam da ste vec odgovorili na to pitanje, ali evo. koja je formula dioksina. imamo jedan takav zadatak zadan, ali vi ste dali odgovor da nema Cl. a u mom zadatku ima Cl (strukturna formula). Unaprjed, hvala.

Ime i prezime: nemam ga valentina1909@hotmail.com

Načelno ne odgovaramo na nepotpisana pitanja, no u ovom ću slučaju načiniti iznimku jer smatram da je odgovor na ovo pitanje bitan.

Nesporazum je nastao zbog višeznačnosti riječi dioksin.

U svom osnovnom značenju riječ dioksin je ime za spoj molekulske formule C4H4O2 čije su prstenaste molekule sastavljene od dva atoma kisika i četiri atoma ugljika s dvije dvostruke veze C=C. Postoje dva takva šesteročlana prstena, a zovu se 1,2-dioksin i 1,4-dioksin. U tom se značenju riječ dioksin pojavljuje npr. ovdje.

Osim u tom osnovnom značenju, riječ dioksin vrlo se često (posebno u medijima) upotrebljava i kao skraćeni oblik imena dibenzodioksin, ili imena poliklorirani dibenzodioksin(i). Najvažniji i najpoznatiji poliklorirani dibenzodioksin je 2,3,7,8-tetraklordibenzo-p-dioksin o kojemu smo pisali ovdje.

Sve navedeno opširno je objašnjeno i na stranicama Wikipedije, konkretno ovdje i ovdje.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr