Sve o zemljinoj atmosferi?

Ime i prezime: Petra Buhin darko.buhin@zg.hinet.hr

Mislim da ti ipak neću odgovoriti na pitanje. Barem neću napisati sve o atmosferi. Niti znam, niti bi to stalo na stranice E-škole. Čini mi se da na Internetu nema ništa značajnije o atmosferi na hrvatskom jeziku. Ako znaš engleski, pođi, recimo na Altavistu (www.altavista.com) i ukucaj earth's atmosphere (pod navodnicima). Dobit ćeš tisuće stranica. Ipak, radije uzmi enciklopediju, opću ili tehničku, i tamo potraži pod natuknicom atmosfera. Još bi bilo bolje da zamoliš nastavnike iz geografije ili kemije u tvojoj školi da ti pomognu oko knjiga u kojima bi mogla pronaći što te zanima. Sad ti ne mogu konkretno odgovoriti na pitanje jer je pitanje neodređeno. Svake godine izlazi mnoštvo knjiga u svijetu koja obrađuju fiziku i kemiju atmosfere te biološke, geofizičke, medicinske i druge aspekte. Dat ću ti par primjera (ali ovo je stvarno kap u moru):
G. Visconti, Fundamentals of Physics and Chemistry of the Atmosphere (Osnove kemije i fizike atmosfere), Springer, 2001. (593 stranice, cijena 80 eura)
C.N. Hewitt, N. Hewitt, A.V. Jackson, Handbook of Atmospheric Science, Blackwell, 2002. (768 stranica, 300 dolara)
J.R. Holton, J. Curry, J. Pyle, J. Holton (eds.), Encyclopedia of Atmospheric Science (Enciklopedija atmosferskih znanosti), Academic Press, 2002. (6-dijelna enciklopedija, 1200 dolara)
Ni u tim knjigama ne piše sve. To nigdje nećeš pronaći.
Nisam ovo napisao da te zaplašim. Lijepo je da te tako nešto zanima. Želim ti puno sreće u traženju znanja, a ponovo nam se javi da čujemo kako ide!

I gotovo sam zaboravio na naše časopise. U Prirodi često izlaze članci s takvim temama, a Drvo znanja je u šestom broju od 1997. godine objavilo članak o atmosferi.
Pozdrav!

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr