Poštovani, možete li mi objasniti zašto Al ne stvara kompleksni ion AlCl6 -3... Hvala Vam unaprijed

Ime i prezime: Andrijana Kološa andrijana.kolosa@gmail.com

 


Ovakvom pitanju može se pristupiti mehanički ili kvantno mehanički, a postoji i opcija da se jednostavno pomiri s činjenicom da je tomu tako. Kako zadnja opcija nije sad od koristi, a predzadnja traži uporabu nekakvog programa kako bi se vidjelo da to ne ide, kao i znanje ponešto iznad toga da se crtaju kuglice i osmice i onda zovu orbitalama, preostaju nam kuglice kao primitivne predodžbe atomâ.
Ako na raspolaganju imaš kuglice jednakih volumena, oko jedne nećeš moći složiti više od njih dvanaest (nedavno dokazano, ali ne mogu reći je li dokaz valjan). No, ako je ona u sredini manja, oko nje će stati manje običnih kuglica. Za klorov se anion može reći da je razmjerno velika kuglica, a za aluminijev kation da je vrlo mala, što proizlazi iz činjenice da je volumen atoma to veći što više ima elektrona. Stoga ne čudi da oko njega nikako ne stane šest kloridnih aniona.
Nešto suvislije objašnjenje traži i brojke. Radijus (inače brojna kategorija brojki, jer se za svaku česticu može definirati nekoliko raznorodnih radijusa) kloridnog aniona je nekih 181 pm, a aluminijevog kationa 53,5 pm. Postaviš li takve kuglice u raspored kakav bi zahtijevala oktaedarska geometrija kakvu heksakoordinirani aluminijevi kompleksi općenito imaju i malo se pozabaviš brojkama, vidjet ćeš da između kloridnih aniona postoji puno više prostora nego što bi trebalo aluminijevom kationu. Drugim riječima, da bi se ostvario kontakt između kationa i svih aniona, anioni bi morali zalaziti jedni u druge, što atomi koji nisu kovalentno vezani vrlo nerado čine. Ako pak isto učiniš s tetraedarskim tetrakloroaluminatnim anionom i malo se više pozabaviš brojkama, vidjet ćeš da je sve na mjestu tj. da se kloridni anioni ne moraju gurati kako bi se vezali za aluminijev kation. I, gle čuda, u kristalografskoj bazi podataka za anorganske spojeve našao sam isključivo tetrakloroaluminate.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija