U kojem je od navedenih parova najmanja razlika u veličini radijusa: a) Li+ i Cl- b) Li+ i Br- c) Li i Br d) Li i Cl Možete li objasniti kako ste došli do rješenja? Jasno mi je da atomski radijus u periodi s lijeva na desno opada a u grupi odozgo prema dolje raste, ali mi nie jasno što ako u odgovorima imam ione kao što je postavljano u ovome primjeru!

Ime i prezime: Anita Stojić anitastojic5@gmail.com

Za ione vrijedi slično kao i za atome, s tim da uzmeš u obzir da su anioni veći od izvornih atoma, a kationi obično puno manji.
Kako je bromov atom veći od klorovog, a isto vrijedi i za anione, razlike pod b) i c) bit će veće od onih pod a) i d). S druge strane, kako su anioni veći od izvornih atoma, a kationi manji, razlike pod c) i d) bit će manje nego pod a) i b). To bi trebalo biti dovoljno informacija da se zaključi koji se par najmanje razlikuje veličinom.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr