Tražio sam po internetu nešto o alkoholima i onda sam naišao na primarne, sekundarne itd. Nisam siguran koliko sam to dobro shvatio, ali čini mi se da dodavanjem metilne skupine na metanol nastaje etanol, dodavanjem propilne skupine butanol, dodavanjem propilne skupine na etanol pentanol... Moje pitanje je koja je onda razlika između sekundarnih i primarnih alkohola te normalnih(jel etanol+propilna skupina=pentanol itd.) te ako nisam dobro shvatio te alkohole jel mi možete malo objasnit. hvala!

Ime i prezime: Bono Vidaković bono1997@gmail.com

Te sam stvari dosta opširno objasnio ovdje, a ako to ne bi bilo dovoljno, javi nam se ponovno s pitanjima.

Evo nekoliko primjera primarnih alkohola:

metanol, CH3OH
etanol, CH3CH2OH
propanol, CH3CH2CH2OH
butanol, CH3CH2CH2CH2OH
2-metilpropan-1-ol ili izobutanol, (CH3)2CHCH2OH
benzil-alkohol, C6H5CH2OH

Nekoliko primjera sekundarnih alkohola:

izopropanol ili propan-2-ol, (CH3)2CHOH
butan-2-ol, CH3CH2CH(CH3)OH
pentan-3-ol, (CH3CH2)2CHOH
difenilmetanol, (C6H5)2CHOH

Nekoliko primjera tercijarnih alkohola:

2-metilpropan-2-ol ili tert-butanol, (CH3)3COH
trifenilmetanol, (C6H5)3COH

Normalni alkohol je pomalo zastarjeli naziv za bilo koji primarni alkohol izveden iz ravnolančanog alkana zamjenom jednog atoma vodika jedne od dviju metilnih skupina hidroksilnom skupinom.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr