Bok! Imam 2 pitanja: 1. Kako objasniti zašto se vapnena voda zamuti tek duljim stajanjem u zraku, a upuhivanjem izdahnutog zraka u vapnenu vodu zamućenje nasstaje vrlo brzo? 2. Kako objasniti tvrdnju da je gustoća zraka obrnuto proporcionalna temperaturi zraka? I da navedem objašnjenje iz svoje neposredne okoline. Hvala :)

Ime i prezime: Šime Vrandečić funk-maniac@hotmail.com

Za prvo pitanje trebaš se samo sjetiti čemu disanje služi i kakav je udio ugljikovog dioksida u zraku koji izdahnemo u odnosu na onaj koji udahnemo. Također, treba uzeti u obzir i to da upuhivanjem zraka stvaramo mjehuriće što znači povećanje kontaktne površine između vode i zraka.

Za drugo možeš početi od toga da je zrak u biti gomila naokolo jurcajućih molekula i atoma. Za njih vrijedi da jurcaju to brže što im je toplije zbog čega daju dojam kao da ih je više tj. raste tlak. Ako nekako održavaš tlak stalnim (dosta očekivana situacija kad se nalaziš na dnu zračnog bazena), mijenjat će se volumen plina, a onda i gustoća.
Najbliži primjer promjene gustoće radi promjene temperature je uzdizanje toplog zraka.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr