Dobar dan! Nedavno smo u školi krenuli obrađivati organske spojeve. Zanima me imaju li izomeri jednog alkana,npr. butana, različita kemijska i fizikala svojstva? Jasno mi je da su atomi drukčije povezani ,ali ima li njihov raspored utjecaj na samo svojstvo spoja? Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Marko Duspara razlomak@live.com

Općenito, različite molekule imaju različita svojstva. Vrijedi to i za alkane, pa i one izomerne, premda tu treba reći da su alkani kemijski vrlo slični: lako hlape, lako se zapale, nerado rade sve ostalo. Ipak, reaktivnosti različitih alkana sasvim sigurno će biti različite makar im molekulske formule bile iste.
Fizikalna svojstva također prate razlike u građi pa tako npr. imaš empirijsko pravilo da su vrelišta i tališta alkana to niža što su oni razgranatiji. Ono se lijepo vidi na izomerima pentana gdje je vrelište n-pentana pri 36,1 °C, vrelište izopentana pri 27,7 °C, a ono neopentana pri 10 °C. Slično se ponašaju i njihove gustoće kad su u tekućem ili krutom stanju. Ona n-pentana je najveća, a ona neopentana najmanja.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr