Možete li mi pomoći oko ova dva pitanja? 1.)Mogu li soli disocirati?Molim Vas objasnite mi na primjeru. 2.)Plemeniti plinovi su tako nazvani jer prolaskom ele. struje kroz njih stvaraju bjelu svjetlost. Postoje li neplemeniti plinovi? Pozdrav!

Ime i prezime: Bruno D. bruno.diklic@net.hr

 


Klasični pojam solî obuhvaća baš spojeve koji rastaljeni, plinoviti ili u vodenim otopinama disociraju na anione i katione. Ima, naravno, i jednostavnih spojeva metalâ i nemetalâ koji su primarno molekulske naravi, ali za njih je onda malo teže reći da su soli. Poradi toga smišljeno je nešto što se zove ionski karakter i što bi trebalo dati informaciju o tomu koliko će nešto biti sklono razdvajanju na ione. No, za školske pojmove ostaje to da soli općenito disociraju i da su to općenito spojevi metalâ i nemetalâ.
Primjerom može biti bilo koja sol poznata ti iz osnovne škole.

Plemeniti plinovi dobili su ime po analogiji s plemenitim metalima - i jedni i drugi su inertni tj. vrlo neskloni stvaranju spojeva. Prema tome, neplemeniti su svi ostali plinovi. Malo zbunjenosti bi moglo izazvati tek pitanje jesu li pare plemenitih metala plemeniti plinovi.
Inače, prolaskom visokonaponske struje kroz razrijeđene plemenite plinove nećeš dobiti bijelu, nego monokromatsku svjetlost (ili po nekoliko emisijskih linija), a boje su karakteristične za plinove koje imaš u cijevi.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija