Pisem referat o radioaktivnim elemntima p-bloka pa me zanima sve o tome. Jos me zanima sve o cementu. Unapijed zahvaljujem!

Ime i prezime: Gloria Saric gloria_goo@yahoo.com

Često odgovaramo na pitanja o elementima, a, bili oni radioaktivni ili ne, na istim mjestima se mogu naći informacije o njima. Mnogo stranica na Internetu obrađuje periodni sustav elemenata. Npr. www.webelements.com. Moramo pohvaliti i jednu izvrsnu na hrvatskom: www.ktf-split.hr/periodni. Od knjiga je najbolja slijedeća: Lj. Kovačević, I Žugaj, Kemijski elementi, Media sci, Zagreb, 1996. Možeš pogledati i naše stare odgovore o elementima.

Molim te da za cement još malo pričekaš. Dopunit ću svoj odgovor za koji dan. Strpljenja! Čujemo se!

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr

O cementu nešto piše u udžbenicima iz anorganske kemije (npr. I. Filipović, S. Lipanović, Opća i anorganska kemija). Mislim da nema specijalnih knjiga o toj temi na hrvatskom, ali ima mnogo na engleskom, samo ne znam kako ćeš doći do njih, npr. H.F.W. Taylor, Cement chemistry, Academic Press, London, 1990. Ili na nekom Internet pretraživaču ukucaj, ako te zanima kemija, chemistry of cement ili nešto slično i pregledaj rezultate. Nešto za početak:
www.uvi.edu/Physics/SCI3xxWeb/Structure/ChemOfCement.html
www.carolinapumping.com/education/elementary/cement_chemistry.html