Pozdrav ! Vezano za onaj pokus (u jednu casu treba uliti 0,5dL octa a u drugu 0,25dL octa i 0,25 vode tako da ukupni volumen bude isti kao u prvoj casi. U obje case dodamo istovremeno po jednu (jednako punu) zlicicu sode bikarbone (ili sode)) na koji ste mi odgovorili...u casi sa octom reakcija je bila burnija nego u casi s vodom i octom. mogao se cuti sum i vidjeti mjehurici...za vrijeme reakcije razina otopine sode bikarbone i vode je bila veca nego razina otopine vode, octa i sode b. Poslije se razina otopina vratila na pocetnu. zapela sam u objasnjenju. mozete li mi sada reci oji je uzrok tj. obasnjenje pokusa ? Hvala

Ime i prezime: Manuela Saric manuela.saric@skole.hr

 


U obje čaše zbila se (očito) nekakva reakcija. Kako u igri imaš svega tri tvari, ostavit ću ti na volju da odlučiš koje dvije bi mogle reagirati. Kako reakcijom nastaju mjehurići (ono što je podiglo razinu smjese u čaši), očito je barem jedan produkt reakcije plinovit. Ako bude problema s pisanjem jednadžbe reakcije (neplinoviti produkti su voda i natrijev acetat), upiši u tražilicu dulje od imenâ reaktanata pa ćeš naći jednu već napisanu jednadžbu.
Kemijske reakcije se, kao i sva nama poznata zbivanja, događaju nekom brzinom. Ona između ostalog ovisi i o tome kolika je koncentracija prisutnih reaktanata. U pravilu brzina bude to veća što su veće koncentracije reaktanata. Kao kriterij za odokativnu procjenu brzine može poslužiti i burnost reakcije.
Nadam se da će ovih nekoliko sugestija biti od koristi.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija