Izračunaj masene udjele natrija i vodika u otopini u kojoj je u u 3,011*10na24 molekula otopljeno 2,925g natrijevog klorida? Molila bih Vas za pomoć, hitno je!

Ime i prezime: Katarina Š. kikica_love@hotmail.com

Prvo trebaš broj molekula vode pomnožiti s masom jedne kako bi dobila masu vode, a zatim izračunati masene udjele natrijevog klorida i vode u toj otopini. Iz njih pak izračunaš masene udjele elemenata tako da s masenim udjelom spoja pomnožiš maseni udio elementa u tom spoju.
Masa molekule računa se tako da se relativna molekulska masa iste ponoži s unificiranom atomskom jedinicom mase, a maseni udio elementa u spoju jednak je omjeru relativne atomske mase elementa pomnožene s brojem atomâ tog elementa u formulskoj jedinki spoja i relativne molekulske mase spoja.

Matematičkim jezikom (komadi postupka):

m(H2O) = N(H2O)∙mf(H2O)
= N(H2O)∙u∙Mr(H2O)

w(H2O) = m(H2O)/(m(H2O) + m(NaCl))

w(H, H2O) = 2Ar(H)/Mr(H2O)

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr