Ja bi vas zamolio da mi riješite i objasnite sljedeći zadatak: Kuhanjem sa živim vapnom iz kupovnog alkohola dobiva se apsolutni alkohol. Ako je u kupovnog alkoholu maseni udio vode 4,4%, koliko najmanje treba uzeti živog vapna na kilogram kupovnog alkohola da bi se dobio bezvodni alkohol?

Ime i prezime: Arben Beriša arben.berisa34@gmail.com

Kreni od toga da imaš kilogram kupovnog alkohola. Najprije izračunaj masu vode koja je sadržana u tom alkoholu (masa smjese je 1 kg, maseni udio sastojka je 0,044, traži se masa sastojka). Kad izračunaš masu vode, preračunaj je u množinu (sjeti se: n = m/M). Zatim napiši i izjednači jednadžbu kemijske reakcije vode sa živim vapnom (živo vapno je kalcijev oksid, CaO). U reakciji nastaje gašeno vapno (kalcijev hidroksid). Potom, uzevši u obzir koeficijente u jednadžbi reakcije, izračunaj koliko je živog vapna potrebno za reakciju s vodom čiju si masu i množinu prethodno izračunao. I to je to. Ako gdje zapne, javi se ponovno.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr