Pozdrav ! Moram napraviti jedan pokus pa Vas molim za pomoc...POSTUPAK: u jednu casu treba uliti 0,5dL octa a u drugu 0,25dL octa i 0,25 vode tako da ukupni volumen bude isti kao u prvoj casi. U obje case dodamo istovremeno po jednu (jednako punu) zlicicu sode bikarbone (ili sode)...trebamo obrazloziti rezultat pokusa. pokusala sam ali ne mogu se pohvaliti pa Vas jako molim da mi pomognete. Unaprijed hvala !

Ime i prezime: Manuela Saric manuela.saric@skole.hr

Gdje si točno zapela?
Ako je to bilo još pri izvođenju pokusa, ne mogu ti puno pomoći. Pokus je jednostavan i bezopasan, a sve kemikalije možeš naći u kuhinji ili najbližem dućanu. Samo izvođenje traje manje od par minuta, a čaše pokusom neće biti upropaštene.
Ako je problem tumačenje, bilo bi korisno da prvo opišeš svoja opažanja. Što se dogodilo kad si u čašu s octom usula sodu bikarbonu? Je li se što čulo, vidjelo, dalo nanjušiti? Jesu li iz čaše stali iskakati sitni đavolci? Je li došlo do kakve promjene boje? Može li se za promjene u dvije čaše reći da su iste naravi? Je li čaša pokrenula peticiju protiv izvođenja pokusâ? Je li bilo kakve razlike u intenzitetima promjena koje su se u čašama događale?
Ako na neka od ovih pitanja možeš odgovoriti konkretnim rečenicama, onda si vjerojatno nešto opazila pa možeš početi razmišljati i o tome zašto se dogodilo što si opazila. No, o tomu ne mogu ništa reći dok ne kažeš što si u čaši vidjela. Ne bih želio prejudicirati.

Pozdrav!

P.S. Ako tekućinu u čaši koja ostane nakon pokusa ostaviš blizu radijatora ili peći, trebala bi nakon par dana naći lijepe igličaste kristale.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr