Pozdrav! Možete mi, molim vas, objasniti kakav je to denaturirani alkohol? Hvala :)

Ime i prezime: Sandra Vitko vitko.sandra@gmail.com

Denaturirani alkohol (etanol) se od običnog razlikuje po tomu što mu je nešto dodano e kako bi se spriječilo ljude da ga konzumiraju. Obično se dodaju metanol, aceton, propan-2-ol, butanon, denatonijev benzoat (najgorča tvar danas poznata ljudima) itd.
Razlog takvom čudnom ponašanju (namjernom onečišćivanju čiste kemikalije) je jednostavan. Ljudi vole konzumirati alkohol, a vole i moralizirati. Posljedica toga je da se na alkoholna pića, kao i na ostale opojne tvari, meću razni porezi koji im jako dižu cijenu. S druge strane, alkohol je vrlo jeftina i industrijski vrlo važna kemikalija tako da ga se kao industrijsku robu proizvodi daleko više i daleko jeftinije negoli za konzumaciju. Razumni potrošači žesti u takvoj bi situaciji mogli naći shodnim da, mjesto u dućanu, kupuju špirit u tvornici, gdje može biti i desetak puta jeftiniji. Kako bi ih se u tomu spriječilo, industrijskom alkoholu se dodaju otrovne ili odvratne tvari kako ljudi to ne bi pili.
Ipak, ljudi su inventivna bića pa se uvijek nađe onih koji kupe denaturirani alkohol pa ga destiliraju dok ne dobiju nešto što se može piti. Nađe se i mudrijaša koji denaturirani alkohol prodaju pod konzumni pa povremeno bude masovnih trovanja metanolom.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr