Uzevši da su elektroliti potpuno disocirani, od navedenih otopina najviše vrelište bi imala otopina: A. kalijeva fosfata molaliteta 0,11 mol/kg B. kalcijeva nitrata mol. 0,13 C. natrijeva klorida mol. 0,17 D. glukoze mol. 0,35 E. ureje mol. 0,40 ..Razumijem da trebam naci broj cestica na koje disocira pojedini spoj pa to pomnoziti s datim vrijednostima molaliteta, ali ne znam kako naci taj broj cestica??

Ime i prezime: Mirjana Karlovic mirjana_mo@hotmail.com

Ako je tvar molekulske građe (glukoza, urea), onda ne disocira i nemaš što računati. Ako je spoj ionski (kalijev fosfat, kalcijev nitrat, natrijev klorid), onda ti treba formula i razumijevanje iste.
Formula kalijevog fosfata je K3PO4, a u njoj treba prepoznati kalijev kation K+ i fosfatni anion PO43-. Kako su kationa tri, a anion jedan, ukupan broj čestica u formulskoj jedinci je četiri. Analogno, formulska jedinka natrijevog klorida disocira na natrijeve i kloridne ione, a ona kalcijevog nitrata na kalcijeve i nitratne. Koliko kojih ima, vidi se iz formule ili iz toga koliki su naboji pojedinih iona (zbroj svih naboja u formulskoj jedinci mora biti nula). Njih je pak najlakše jednostavno naučiti jer ih ima svega nekoliko koji se u školi češće spominju.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr