Molim vas da mi pomognete u rješavanju ovoga zadatka. Kada se metal A uroni u otopinu soli metala B, na površini metala A mijenja se boja. Kada se metal B stavi u kiselu otopinu, na površini metala stvaraju se mjehurići vodika. Kada se metal A uroni u otopinu metala C nema promjena ni u otopini ni na površini metala. Odgovorite hoće li doći do razvijanja vodika ako metal C uronimo u neku kiselu otopinu. Poredajte metale A, B i C u padajućem nizu njihovih redukcijskih sposobnosti.

Ime i prezime: Ivan Mikicic ivan.mikicic@gmail.com

 


Iz prvog pokusa vidi se da je redukcijski potencijal (koji govori o tomu koliko će se lako neka redukcija provoditi, u ovom slučaju redukcija metalnog kationa u elementarnu tvar) metala B veći od onog u metala A (da je veči redukcijski potencijal metala A, onda ne bi dolazilo do promjene). Iz drugog pokusa se pak vidi da je redukcijski potencijal metala B manji od redukcijskog potencijala vodika (tvar većeg redukcijskog potencijala oksidirat će reducirani oblik one s manjim), a iz trećeg da je redukcijski potencijal metala C manji od redukcijskog potencijala metala A (inače bi se nešto događalo).
Ta se tri zaključka ljepše daju zapisati kao tri nejednadžbe iz kojih se lako može zaključiti je li redukcijski potencijal metala C veći ili manji od redukcijskog potencijala vodika te kakav je redoslijed svih triju (ili četiriju) potencijala.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija