Koji je razlog što je čista voda nakon nekoliko metara obojana plavo?

Ime i prezime: Dejan Horvat dejan.horvat1@ck.t-com.hr

Voda jest plava, a razlog što se to vidi tek u debljim slojevima je to što joj je boja blijeda. Naime, boja vode ne potječe niti od elektronskih prijelaza, niti od prijenosa naboja, a niti od Rayleighevog raspršenja vidljive svjetosti, što bi bili uobičajeni slučajevi, već od nečega što tradicionalno pripada infracrvenoj spektroskopiji - vibracijskih prijelaza. Preciznije, jedan od viših vibracijskih prijelaza vode lagano zalazi u vidljivi dio spektra pa voda nešto malo apsorbira u crvenom dijelu istog. Kako intenzitet apsorpcije drastično opada kako se povećava višestrukost prijelaza, ono što voda uspije apsorbirati u vidljivom području vrlo je neznatno i može se primijetiti tek u višemetarskim slojevima.
Pored toga, boji vode doprinose i u njoj otopljene i raspršene tvari, ono što se nalazi na dnu i nebo, ali to su već razlozi nevezani za narav vode.
Lijep i informativan tekst o boji vode objavljen je prije skoro dva desetljeća u časopisu "Journal of chemical education" i možeš ga naći ovdje. Svakako preporučam pogledati.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr