Kojim se postupcima mogu odvojiti sastojci smjese sastavljene od riže,stiropora i vode obojenom tintom?

Ime i prezime: Ina Marković Ina1997tonka@gmail.com

Rižu i stiropor možeš pokupiti i prstima ili, ako ne želiš imati plave prste, pincetom, a može ih se i otfiltrirati. Kako je stiropor materijal vlo male gustoće, jednom kad ga makneš iz vode, možeš ga jednostavno otpuhati. Tintu se iz vode može odvojiti destilacijom ili ekstrakcijom, a sve ovisi o tomu od čega je tinta. Njih, naime, ima svakakvih.
No, i riža i stiropor ostat će umrljani tintom. Ako je tinta vrlo hidrofilna, najlakše će biti isprati sve vodom. No, neka lipofilnija mogla bi se dobro upiti u stiropor što bi moglo stvoriti probleme (s rižom neće jer se škrob u malo čemu otapa pa se tinta može isprati bilo vodom, bilo kakvim organskim otapalom). Tada bi trebalo stiropor otopiti u npr. acetonu i nadati se da neće i tinta. U suprotnom, trebat će naći dva nemješljiva otapala od kojih jedno otapa samo sastojke tinte, a drugo samo stiropor.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr