Pokus iz biologije Napravila sam pokus iz bilogije gdje sam trebala mrkvu omotati žicom i staviti je u zasićenu otopinu (gdje je sol)..mrkva je ostajala 24h i shvatila sam promjenu tj.da je mrkva omekšala..ali ne znam detaljno to opisat.. molim pomoć unaprijed hvala

Ime i prezime: Valentina Horvat valentina_horvat@hotmail.com

Kako detaljno opisati koliko je mrkva omekšala, zbilja ne znam. Eventualno bi se moglo pozabaviti interakcijama mrkve s raznim predmetima prije i poslije namakanja u slanoj vodi.

Srećom po tebe, ima tu još jedna promjena koja je dosta bitnija od mekšanja. Mrkvi se trebao ponešto promijeniti i volumen, a žica oko mrkve bi trebala tu promjenu zorno pokazati. Razlog toj promjeni ima veze s time koliko je soli otopljeno u vodi i koliko je ima u mrkvi, a to je pak vejrojatno nešto o čemu si nedavno čula na nastavi.
Sam opis ne treba biti opširan. Bitno je da opišeš promjenu i uzrok iste. Sve više od toga spada u domenu beletristike.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr