Molim vas,recite mi zašto živa ima nisko talište(u usporedbi s drugim metalima. Znam da "malo" kasno palim,ali neke stvari čovjek jednostavno uzme zdravo za gotovo. Hvala

Ime i prezime: AnaTomas tomas_ana@hotmail.com

Moram ti priznati za početak da je ovo vrlo zanimljivo pitanje. Zato ću ga, jer ne znam tko će sve tražiti odgovor na njega, podijeliti na dva dijela.
Idemo sad na odgovor. Dakle, prvi dio: Zašto bi neki metal bio tekuć?. To je temelj iz kojeg krećemo dalje.
Ako je neka tvar tekuća pri normalnim uvjetima (uzmimo tlak od jedne atmosfere i 25 °C), znači da sile između njenih osnovnih strukturnih dijelova (atoma, molekula ili iona) nisu dovoljno jake da bi držale tu tvar da se ne razlije. Atomi metala (među koje ubrajamo i živu) povezani su tzv. metalnom vezom. Uzmimo sada najjednostavniji model metalne veze - pozitivno nabijene ione oko kojih se nasumce kreću elektroni (to su sigurno učila na kemiji). Atom nekog metala će biti to jače vezan u metalnoj rešetki što više elektrona sudjeluje u izgradnji metalne veze. Znači da za živu vrijedi slijedeće - atomi žive ne vole davati svoje elektrone u metalnu vezu (ili, drugim riječima, elektroni se drže čvrsto uz atom žive).

Sad imamo slijedeće pitanje: Zašto su atomi žive toliko sebični u pogledu dijeljenja elektrona?
Dva su razloga. Prvo, atomi žive, poput atoma ostalih elemenata u toj grupi periodnog sustava (cink i kadmij), imaju popunjene d-orbitale u svojim elektronskim omotačima. To je stabilna konfiguracija pa ti atomi nerado daju svoje elektrone u bilo kakve veze pa tako i metalne. Cink, kadmij i živa imaju najniža tališta među prijelaznim elementima u svojim periodama periodnog sustava. Drugo, valentni 6s-elektroni žive su neobično čvrsto vezani uz atome. Općenito su kod elemenata velikih naboja jezgre (recimo od srebra nadalje) elektroni bliže jezgri nego što bismo to očekivali ako ih usporedimo s elektronima u lakšim atomima. Zbog toga teški atomi imaju manji radijus, a elektroni su čvršće vezani (razloge ovoj pojavi valja potražiti u teoriji relativnosti). Kod žive popunjene d-orbitale i kontrakcija volumena daju za posljedicu slabu metalnu vezu i tekuće stanje pri normalnim uvjetima.

I za kraj:
Prolazi Bog kroz raj i vidje jednu bakicu. Kaže joj:
- Bakice, danas sam dobre volje. Reci i ispunit ću ti bilo koju želju.
Bakica:
- Voljela bih da sam živa.
I Bog je strpa u termometar.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr