Tlak zraka u zrakoplovu mora biti jednak atmosferskom tlaku na morskoj razini da bi ljudi mogli disati.Što bi se dogodilo kada bi se za vrijeme leta zrakoplova, razbio prozor????

Ime i prezime: Anita Bakunić anitabakunic@hotmail.com

Može se dogoditi svašta, a sigurno nije ništa dok se ne zna kakvi su avion, prozor i rupa te kojom brzinom i na kojoj visini leti avion.
U svakom slučaju, zrak bi trebao izlaziti sve dok se unutarnji tlak ne izjednači s vanjskim. Na kraju toga ponetko bi mogao osjećati vrtoglavicu zbog manjka kisika, a ako je avion dovoljno visoko, i umrijeti od istog ili se barem onesvijestiti. Samo izlaženje zraka pak može biti polagano ako je rupa dovoljno mala, ali može i rasturiti avion, pođe li nekom za rukom da odvali dio oplate skupa s prozorčićem pa zrak naglo jurne van.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr